Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Witam,
Jestem obecnie w 16 tyg. ciąży, wczoraj lekarz zrobił mi USG i stwierdził, że dziecko jest za małe jak na ten wiek ciąży. Termin porodu mam na 9.02 z miesiączki, natomiast z USG wyszło na 26.02. Dziecko waży 102 g (wzór na USG AC< 15w 4 d, L = 80 mm), więc wydaje mi się, że litera „L” oznacza obwód brzuszka.
Moje pytanie brzmi, czego mogę się spodziewać? Dodam, że miesiączki miałam regularne, a dziecko od początku było najpierw o 3 dni „opóźnione”, później o 10 dni, natomiast teraz ta różnica wydaje mi się ogromna.
Bardzo się martwię, że mogę tej ciąży nie donosić lub że dziecko urodzi się chore. Badania prenatalne w 12 tyg. wyszły idealne.
Bardzo proszę o odpowiedź, co się dzieje i dlaczego dziecko rozwija się coraz wolniej (serduszko bije).

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Na podstawie podanych przez Panią informacji nie jest możliwe stwierdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie. Obwód brzuszka oznacza skrót AC (abdominal circumference).

Wzrost płodu określa się na podstawie siatek centylowych, analogicznych do tych, które stosuje się u urodzonych dzieci.

Hipotrofię płodu, czyli wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania, można rozpoznać gdy przewidywana masa urodzeniowa jest niższa od 10 percentyla określonego dla danego wieku ciążowego.
W przypadku ciąży fizjologicznej wzrastanie płodu można określić na podstawie badania USG między 18 a 23 tygodniem ciąży oraz między 30 a 34 tygodniem. Ważna jest ocena dynamiki wzrostu - czy od początku płód wydaje się mniejszy, czy zahamowanie wzrostu rozpoczęło się od pewnego momentu.
Proszę kontynuować wizyty u lekarza i stosować się do jego zaleceń.