Czy moje małe dziecko może mieć autyzm?

Witam serdecznie Chciałam poradzić się w sprawie mojej 24 miesięcznej córki.Corka jeszcze nie mówi tzn. dużo mówi po swojemu lub proste słowa daj mama tata babaMartwi mnie to że nie reaguje na swoje imię jak krzykne głośno to wtedy spojrzy.Umowiona jestem na wizytę do laryngologa.Jak czytam to wszystko to wskazuje na autyzm.Tylko że córka jest bardzo pogodnym dzieckiem nawiązuje kontakt wzrokowy lubi wygłupy przytulania wspólne zabawy.Jest z nami związana lubi również zabawy z dziećmi , jedyne co to jeszcze nie pokazuje palcem jeżeli czegoś chce.Jak chce pić to przyniesie kubeczek a jak chce np wziąść zabawke której nie może sięgnąć to każe się wziąść na ręce i sama sobie bierze. Nie widzę też nic niepokojącego w jej zabawach.Dodam że moja mama pracuje w przedszkolu integracyjnym i na codzień ma do czynienia z dziećmi autystycznymi i ona mimo że nie jest fachowcem twierdzi że u córki nie ma takich cech.Ale ja się trochę zmartwilam dlatego zwróciłam się do Państawa o poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Wizyta u specjalisty na pewno rozwiałaby Pani wątpliwości j już dobrym posunięciem jest badanie laryngologiczne. Poza tym warto zdać się na intuicję mamy bo lata pracy j doświadczenie w obcowaniu z dziećmi daje jej pewne umiejętności. Warto zapytać też lekarza pierwszego kontaktu czy widzi coś niepokojącego w rozwoju córki. To, iż nie pokazuje centralnie palcem nie znaczy, że ma autyzm. By mówić o autyźmie dziecko musi spełniać jeszcze inne kryteria.
Pozdrawiam
w razie pytań zapraszam do kontaktu
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Witam
Aby stwierdzić autyzm u dziecka wskazane jest dokładne badanie specjalistyczne połączone z wywiadem , bo autyzm to spektrum określonych objawów i zachowań u dziecka i nigdy jeden lub dwa wyizolowane objawy nie są powodem do zdiagnozowania spektrum autyzmu. Proponuję zgłosić się do Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej aby psycholog po badaniu i wywiadzie udzielił informacji , a jeśli uzna podejrzenie autyzmu wówczas skieruje dziecko do poradni dla dzieci autystycznych. Jeśli mama pracuje z dziećmi autystycznymi , to w dużym stopniu potrafi rozpoznać podstawowe cechy zaburzeń ze spektrum autyzmu bądź choroby Aspergera u dzieci.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam Panią,
Fakt, że dziecko ma znacznie opóźniony rozwój mowy
nie jest wystarczający do stwierdzenia czy wykluczenia
zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Poza tym nie można na portalu postawić diagnozy dziecku
nie widząc dziecka.
Diagnoza lub wykluczenie autyzmu przeprowadzana jest
przez zespół specjalistów, tzn. psychologa, logopedę, pedagoga,
psychiatrę i innych.
Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić
diagnozę w kierunku autyzmu.
Rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji.
Jest to też koniecznym warunkiem udzielenia specjalistycznej
pomocy dziecku.
Bardzo dobrze, że ma Pani umówioną wizytę u laryngologa.
Jeżeli dzieje się cokolwiek niepokojącego w zachowaniu
dziecka lub występują trudności w kontakcie z dzieckiem,
należy jak najprędzej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry
oraz skonsultować problem z logopedą i z psychologiem dziecięcym,
np. w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl