Czy moje nerwy i agresja mogą być spowodowane CHAD?

Witam. Moja sytuacja polega na tym, że od dłuższego czasu objawia się u mnie agresja oraz nerwy z błahych powodów (albo nawet czasami bez powodu). Z byle powodu wpadam w ataki złości, agresji (przy kłótni z mężem jestem zdolna się z nim poszarpać, czy nawet rzucać różnymi rzeczami). Mój mąż również jest nerwowym człowiekiem. Czesto wraca z pracy już w złym humorze i tak się wszystko zaczyna. Tylko ja zamiast nie przejmować się tym, to dostaje takich nerwów, że nie potrafię czasami nad tym zapanować. Mam dwóch synów (jeden syn ma 2 latka a drugi ma 5 miesięcy). Widzę, że starszy syn jest przerażony, jak widzi takie sytuacje. Chce panować nad nerwami, ale nie potrafię :( Dodam, że moja mama choruje na tzw. CHAD (zaburzenia efektywne dwubiegunowe). Czy moje nerwy i agresja, mogą być tym spowodowane?

Witam Panią
Czynniki genetyczne, mają bardzo istotne znaczenie w zaburzeniach
depresyjnych
i niejednokrotnie stanowią podłoże przyczynowe
do powstania choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD).
Jednak opisane przez Panią objawy absolutnie nie są wystarczające
do zdiagnozowania ChAD.
Problemy z kontrolowaniem emocji i nadmierna nerwowość
najczęściej są reakcją obronną ludzkiej psychiki na duże emocje,
stres, lęk lub trudne czy traumatyczne przeżycia z przeszłości.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Jeżeli zauważa Pani coś niepokojącego w swoim
zachowaniu i występują trudności z efektywnym
radzeniem sobie z emocjami i ze stresem, należy
jak najprędzej skonsultować problem z psychologiem.
Zachęcam Panią do spotkań terapeutycznych,
podczas których odzyska Pani równowagę wewnętrzną
oraz zdobędzie Pani umiejętność radzenia sobie z emocjami,
ze stresem i trudnymi sytuacjami w relacjach z mężem
oraz w wychowaniu dzieci.
Z uwagi na niestosowne zachowania męża, które również
istotnie wpływają na pogorszenie relacji, warto też rozważyć
podjęcie terapii małżeńskiej.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl