Czy moje objawy mają charakter choroby psychicznej?

Witam. Mam problemy z koncentracją, byle jaki powód powoduje, że bardzo się denerwuję, dostaję furii, a jednocześnie czuję się niepotrzebny, mam problemy z jedzeniem, bardzo dużo jem, a potem źle się czuję z przejedzenia. Miewam myśli często o śmierci i jakiejś katastrofie, nie chce mi się wychodzić z domu, obawiam się, że spotka mnie jakieś nieszczęście. Miewam zawroty głowy, uczucie gorąca i uczucie miękkich nóg i czuję, że za chwilę zasłabnę. Ogólny niepokój i obawa. Miewam sny o zmarłych z mojej rodziny, dużo śpię i jestem ciągle zmęczony. Jeśli chodzi o agresywność, to z tego powodu mam wiele problemów, gdyż wpadam w złość np. kiedy coś muszę załatwić i krzyczę, wpadam w szał złości. Grożono mi z tego powodu policją, że jeśli się nie uspokoję, to wezwą policję. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opis problemu jest dość krótki i ogólny, dlatego trudno jest na jego podstawie postawić hipotezy odnośnie ewentualnej diagnozy.

Obawy związane z wychodzeniem z domu, lęk, dolegliwości cielesne, takie jak: uczucie omdlewania, miękkich nóg, fal gorąca, mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, np. agorafobię z napadami lęku panicznego.

Z kolei napady agresji, furii są dość niespecyficznym objawem. Mogą wskazywać zarówno na cechy osobowości, jak i zmiany organiczne mózgu zwiaząne z ośrodkami kontroli emocji, zaburzenia nastroju i szereg innych zaburzeń. Ataki agresji mogą wystepować również w trakcie intoksykacji środkami psychostymulującymi lub towarzyszyć zespołom odstawiennym u osób uzależnionych od alkoholu, leków uspokajających i narkotyków.

Zmiana zachowania może także wynikać z trudnej sytuacji osobistej, która przekracza możliwości poradzenia sobie, wówczas konieczna może być interwencja psychoterapeutyczna. Polecam konsultację u specjalisty psychiatry, który postawi diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu oraz osobistego badania stanu psychicznego. Wątpliwości co do diagnozy mogą wyjaśnić równiez badania dodatkowe oraz diagnostyka psychologiczna (np. testy oceniające osobowość).

Z pozdrowieniami