Czy moje objawy są wynikiem odstawienia leku?

Choruję na nerwicę lękową, przez okres 6-ciu miesięcy zażywałam lek Oroes, w zastępstwie wzięłam Depralin, w dawce 10mg, w trakcie zwiększona do 20. Następnie na wizycie kontrolnej lekarz zdecydował odstawienie leku, zakończyłam psychoterapię czułam się bardzo dobrze. Tabletki odstawialam poprzez schemat: 2 miesiące 20 mg (2 tabletki), następne 2 - 10mg czyli 1 tabletka i 2 tygodnie pół tabletki. Aktualnie jestem 3 dzień po zakończonej terapii i czuję się tragicznie. Przechodzące prądy przez całe ciało towarzyszą mi cały dzień, nie dając chwili spokoju. Dodatkowo huśtawki nastrojów i pogorszony wzrok. Bardzo Pana proszę o radę, czy to normalne po odstawieniu leków, czy to mi przejdzie?

Witam Panią,
Organizm ludzki różnie reaguje na zmianę czy odstawienie
leku, co w dużej mierze zależy też od wrażliwości
osobniczej pacjenta.
Czasami może wystąpić zespół odstawienny.
Kwestię skutków ubocznych stosowanych leków
oraz wszelkie obawy a także zaobserwowane objawy
powinna Pani konsultować z lekarzem prowadzącym.
To on zna Pani organizm, historię Pani choroby
posiada stosowną wiedzę na temat przepisywanych leków
i w razie potrzeby może modyfikować sposób leczenia.
Wnioskuję, że to, co Pani nazywa psychoterapią, to zastosowane
przez psychiatrę leczenie farmakologiczne.
Warto jednak zastanowić się nad wprowadzeniem
psychoterapii (u psychologa, psychoterapeuty) w proces leczenia,
bowiem farmakologia jest leczeniem objawowym.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że lęki i inne dolegliwości
stają się łatwiejsze do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe (nerwicę lękową),
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii u psychologa, psychoterapeuty.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl