Zapytaj lekarza

1 , 0 2 6 , 7 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moje objawy są wynikiem odstawienia leku?

Choruję na nerwicę lękową, przez okres 6-ciu miesięcy zażywałam lek Oroes, w zastępstwie wzięłam Depralin, w dawce 10mg, w trakcie zwiększona do 20. Następnie na wizycie kontrolnej lekarz zdecydował odstawienie leku, zakończyłam psychoterapię czułam się bardzo dobrze. Tabletki odstawialam poprzez schemat: 2 miesiące 20 mg (2 tabletki), następne 2 - 10mg czyli 1 tabletka i 2 tygodnie pół tabletki. Aktualnie jestem 3 dzień po zakończonej terapii i czuję się tragicznie. Przechodzące prądy przez całe ciało towarzyszą mi cały dzień, nie dając chwili spokoju. Dodatkowo huśtawki nastrojów i pogorszony wzrok. Bardzo Pana proszę o radę, czy to normalne po odstawieniu leków, czy to mi przejdzie?
KOBIETA, 24 LAT 4 tygodnie temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam Panią, Organizm ludzki różnie reaguje na zmianę czy odstawienie leku, co w dużej mierze zależy też od wrażliwości osobniczej pacjenta. Czasami może wystąpić zespół odstawienny. Kwestię skutków ubocznych stosowanych leków oraz wszelkie obawy a także zaobserwowane objawy powinna Pani konsultować z lekarzem prowadzącym. To on zna Pani organizm, historię Pani choroby posiada stosowną wiedzę na temat przepisywanych leków i w razie potrzeby może modyfikować sposób leczenia. Wnioskuję, że to, co Pani nazywa psychoterapią, to zastosowane przez psychiatrę leczenie farmakologiczne.
Warto jednak zastanowić się nad wprowadzeniem psychoterapii (u psychologa, psychoterapeuty) w proces leczenia, bowiem farmakologia jest leczeniem objawowym. Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające, obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia, ale nie leczą choroby. Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe (nerwicę lękową), należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii u psychologa, psychoterapeuty. Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia. Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz, psycholog, psycholog24x@gmail.com tel. 505 075 298, http://psycholog24online.pl

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy