Czy moje objawy świadczą o anemii?

Mam 14 lat, notorycznie wypadają mi włosy (chociaż zawsze miałam bardzo gęste i nie korzystam z prostownicy itp.). Mam częste zawroty głowy, jestem wyraźnie osłabiona - nie mam na nic ochoty; pogorszył mi się apetyt: chcę "coś" zjeść, ale nic mi nie smakuje; kiedyś miałam niedobór żelaza w organizmie; regularnie miesiączkowałam, a teraz menstruacja nie pojawiła się od miesiąca. Proszę o niezwłoczną odpowiedź i z góry dziękuję. Karolina.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawy, jakie Pani opisała rzeczywiście mogą mieć przyczynę w anemii. Ponieważ innych przyczyn może być również bardzo wiele, konieczna jest diagnostyka. Powinna wybrać się Pani do lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze wywiad, zbada Panią i zleci badania dodatkowe, takie jak na przykład morfologia. Badanie to zweryfikuje potencjalną przyczynę i umożliwi podjęcie stosownego leczenia.

Brak miesiączki może być zarówno pośrednim wynikiem niedokrwistości, jak i wynikiem fizjologicznej nieregularności, jaka może występować o dziewcząt w Pani wieku.