Czy moje objawy wskazują na nerwicę lękową czy nerwicę natręctw?

Witam czekam na wizyte u psychologa ktorą mam wyznaczona za pięć dni, bardzo sie martwie dlatego pisze tutaj. Od dziecka mam nerwicę lękową, od ostatniej terapi minęło 8 lat. Czułam sie dobrze, nie mialam żadnych objawów tej choroby. Od pewnego czasu wróciły mi lęki, mysli natretne ze moge zrobic cos czego nie chce, bardzo silny lęk przed nerwicą natręctw. Nie wykonuje zadnych czynnosc swiadczacych o jej charakterze, jednak bardzo mnie te mysli męczą. Wpadam w placz ze ta nerwica mnie do czegoś zmusi, czegos co nie bede chciała zrobić. Bardzo prosze o odpowiedz co mi jest, czy mam nerwice lękową czy nerwice natręctw.

Dzień dobry,
Pojęcie nerwica jest obecnie uważane za mało naukowe i dosyć nieprecyzyjne chociaż używa się go, bo dla specjalisty i pacjenta można rzec, że termin ten jest "wygodny w użyciu" bo każdy wie o o chodzi. W rzeczywistości podział na typy jest trochę sztuczny, gdyż nerwica to nerwica a o podtypie np. lękowa decyduje to, które z objawów są dominujące. Przykładowo u podłoża nerwicy natręctw leży ogrom lęku a w przypadku nerwicy lękowej często mamy do czynienia z zamartwianiem i przeżuwaniem myśli, rozmyślaniem. Nie zależnie od diagnozy leczenie będzie wyglądało tak samo tym bardziej, że leczy się konkretne objawy a nie jako takie przypisane im zbiorcze nazwy będące diagnozami jednostek chorobowych. Ciekawi mnie to jakie objawy miała Pani cierpiąc na nerwicę lękową, bo to jest bardzo istotne. Nerwica lękowa w przeszłości nie wyklucza nerwicy natręctw w chwili obecnej i do zdiagnozowania wystarczą same myśli bez obecności kompulsji. Z drugiej strony bardzo zastanawiający jest obecny u Pani lęk przed nerwicą natręctw. Na ten moment Pani objawy teoretycznie bardziej przypominają OCD. Sądzę, że postawienie diagnozy różnicowej wymagałoby dłuższej rozmowy, ale na ten moment radziłabym zachować spokój. Dobrym pomysłem byłaby także wizyta u psychiatry, który również wypowiedziałby się w kwestii diagnozy i być może przepisał Pani leki z grupy SSRI niwelujące natrętne myśli. Polecam Pani dwie książki: "Mindfulness. Trening uważności." Mark Williams, Deny Penman, Wyd. Samo Sedno (trening oparty na technikach medytacyjnych pozwala na naukę ignorowania niechcianych myśli); "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskego. Zastanawia mnie to do czego nerwica miałaby Panią zmusić i o jaki rodzaj czynności lub decyzji Pani chodzi. Kluczowy jest także czas trwania objawów, gdyż jeśli jest zbyt krótki nie będzie można postawić jednoznacznej diagnozy. Mam nadzieję, że wszystko wkrótce się wyjaśni i jeszcze raz podkreślam, że warto zachować spokój gdyż są to tylko myśli a od myśli do czynu jest daleka droga. Osoby z OCD mające podobne lęki np. że zrobią komuś krzywdę nigdy nie decydują się na żadne kroki w tym kierunku więc ich lęk jest w pełni irracjonalny.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/