Czy moje objawy wynikają ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 28lat i nie wiem co mam robić. 3lata temu miałam hiperprolaktynerię z powodu tabletek antykoncepcyjnych które brałam z powodu plamień i krwawień w ciągu całego miesiąca. Odstawiliśmy z moim lekarzem tabletki i wszystko się unormowało na jakiś czas. Obecnie od roku biorę Y*** tabletki z powodu trądziku i nie regularnych miesiączek i jest wszystko w porządku po za tym że zaczynam przybywać na wadzę co mnie to nie pokoi i mam słabą odporność immunologiczną. Kiedy biorę tą 21-szą tabletkę po dwóch dniach dostaję miesiączkę i kaszel. Wszystko w ten jeden dzień

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród częstych działań niepożądanych, występujących u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną znajdują się wahania nastroju, bóle głowy, bóle brzucha, bóle piersi, powiększenie piersi, bolesne zwiększenie masy ciała.

Wśród mniej częstych działań niepożądanych znajdują się zakażenia grzybicze, opryszczka, reakcje alergiczne, zwiększony apetyt, depresja, obniżenie libido, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, zaburzenia rytmu serca, choroba zatorowo-zakrzepowa, nadciśnienie, migrena, żylaki, bóle gardła, wymioty, biegunka, zaparcia, wypadanie włosów, skurcze mięśni, zakażenia pęcherza moczowego, torbiele jajników, upławy, suchość pochwy, bóle w dolnej części brzucha, nieprawidłowy rozmaz szyjkowy (metodą Papanicolau), zatrzymanie płynów, brak energii, silne pragnienie czy też zwiększone pocenie się.
Objawy jakie Pani opisała najprawdopodobniej są ubocznym skutkiem stosowanej antykoncepcji. Jeżeli są one dla Pani bardzo kłopotliwe, proszę skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy należy zmienić preparat na inny.