Czy moje objawy związane są z nerwicą?

Każdy lekarz jak na razie mnie odsyła i mówi, że jestem zdrowy tylko przepracowany, a objawy wymyślam albo przesadzam. Jestem zawodowym kierowcą, a miewam dziwne zawroty głowy, tzn. nie że mi się kręci, ale nie mogę się skupić na tym na co patrzę i mnie to drażni w oczy, potrafi mi się zakręcić tak, że lekko się przechylę. Bolą mnie oczy tak od góry, mam też dziwne uczucie drętwienia czy mrowienia rąk i nóg, to takie uczucie jak się siedzi przy biurku i ze zniecierpliwieniem chce się skończyć pracę i pisanie jak najszybciej. Odbija mi się, ale to już chyba ze zdenerwowania, że się coś dzieje. Miałem też gastroskopię i nic. Wzrasta we mnie zaniepokojenie i robię się rozdrażniony. Czasem jak się mocno zdenerwuję potrafi mi serce zakołotać i robi mi się niedobrze. Muszę mocno się kontrolować za kierownicą i zmuszać się do skupienia. Kiedyś było inaczej. Jeżdżę od ponad 12 lat, a takie objawy zaczęły się dokładnie 3 lata temu. Miałem tomografię głowy z kontrastem i nic nie wykazała. Badania krwi też są dobre, oprócz podwyższonego cholesterolu na co na razie mam dietę, chyba że są jakieś specjalistyczne badania z krwi, które można zrobić, ciśnienie w normie, itd. Ogólnie jestem zdrowy. Nadmienię, że mam astmę i alergię, biorę A***, A*** i X***. Kiedyś neurolog powiedział, że mam depresję i nerwicę. W nerwicę wierzę bo jestem nerwowy, ale nie mam depresji. Mam żonę, która kocham, firmę która dobrze prosperuje planujemy kupno domu, itd. Nie mam powodu by być smutnym lub przybitym. Objawy, które mam przychodzą i odchodzą. Przychodzą nagle, ale odchodzą bardzo wolno i zawsze jak już jest nieźle to znowu wraca. Nie wiem co robić, może mi coś podpowiecie, nie mogę już tak dalej żyć. Chce być znowu pewny siebie i być opoką dla moich bliskich tak jak było do niedawna.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W Pana zapytanie wkradła się pewna niekonsekwencja. Na początku wypowiedzi, pisze Pan, iż żaden lekarz nie rozpoznał u Pana żadnej choroby, po czym pod koniec wspomina Pan, iż neurolog rozpoznał nerwicę i depresję.

Nerwica czy depresja nie różni się zasadniczo od innych chorób. Owszem, podłoże dolegliwości leży po stronie psychicznej, ale choroby te także mogą objawiać się bólem, drętwieniami czy zaburzeniami czucia. Choroby te, tak jak i inne wymagają stałego przyjmowanie leków i stosowania się do zaleceń lekarza.

Wspomina Pan również, że nie zgadza się z diagnozą lekarza. Trudno jest mi się wypowiedzieć, czy w Pana przypadku faktycznie występuje obniżony nastrój i inne elementy składowe depresji. Nie mam jednak możliwości przeprowadzenia z Panem wywiadu lekarskiego, który pomógłby w rozpoznaniu choroby. Zakładam jednak, że lekarz zbadał Pana gruntownie i postawił właściwą diagnozę.

Oczywiście jeżeli ma Pan wątpliwości, co do postawionego rozpoznania, zawsze może Pan się zgłosić do poradni zdrowia psychicznego i umówić się na wizytę z lekarzem psychiatrą. Specjalista po rozmowie z Panem ustali ostateczne rozpoznanie i ewentualnie zmodyfikuje leczenie na właściwe, które pozwoli Panu wyeliminować obecne dolegliwości.

Pozdrawiam.