Czy moje obniżone samopoczucie, brak chęci i motywacji oraz duszności mogą oznaczać depresję

Nie wiem co mi jest. Jestem kobietą, studiuje, mam 21 lat. Zawsze miałam poczucie, że chce czegoś dokonać w życiu, ale ostatnio tak nie jest, znaczy wciąż chcę, ale wszystko mnie męczy. Ciężko jest mi cokolwiek zrobić bo wszystko wydaje się bez sensu. To co kiedyś lubiłam już mnie nie cieszy. Stresuje się studiami, że nie dam rady, ostatni rok, a to ja byłam zawszę tą mądrą. Mam chłopaka którego kocham i wiąże z nim życie. Smuci mnie to, że on jest taki cudny, a ja jestem smutna, bez pozytywnej energii, gdzie nigdy tak nie było. Jest tak od miesiąca. Byłam za granicą, pracowałam i mieszkałam z nim. Teraz wróciliśmy z powrotem do tego co było czyli na "garnuszek rodziców". Byłam u ginekologa bo miałam problem, ale okazało się, że wszystko jest okej. Pomagałam koleżance która jest chora psychicznie i zaczęłam czytać o tym i boje się, że mam depresję. Coraz częściej boli mnie serce i mam duszności. Byłam już dawno u kardiologa, ale powiedział, że wszystko jest w porządku. Rozmawiałam z mamą i siostrami powiedziały, że to tylko chwilowe, ciężki okres w życiu. Bardzo czesto płacze. O wszystko zbierają mi się łzy. Boje się, że mi nie przejdzie. Jak mam wrócić do bycia taka jak dawniej? Ciesząca się z wszystkiego? Nie chcę iść do psychologa. Chciałabym sama sobie z tym poradzić, ale nie wiem czy dam radę.

Witam Panią, aby stwierdzić zaburzenia depresyjne konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry. Proszę się nie obawiać i skorzystać z pomocy lekarskiej i psychologicznej. Każdy z nas potrzebuje czasem wsparcia, pomocy i rozmowy. Trudno ciągle radzić sobie samemu ze wszystkim. Pomoże Pani sobie korzystając z pomocy innych. Uda się Pani odzyskać dawną siebie, cieszącą się ze wszystkiego, mającą motywację do dokonania czegoś w życiu, jak Pani napisała.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka