Czy moje odczucia wskazują na nerwicę depresyjno-lękową?

Witam, czy p[o jednej wizycie u psychologa( w tej sytuacji psycholog na uczelni, do której uczęszczam) jest w stanie stwierdzić, czy moje odczucia wskazują na nerwicę depresyjno-lękową?

Pozdrawiam!

Witam Panią, wątpię, by psycholog akademicki mógł, a nawet wolno było mu stawiać swojemu studentowi jakiekolwiek diagnozy; zwłaszcza, gdy nie jest klinicystą, nie pracuje na co dzień z pacjentami. Nie wolno traktować swojego ucznia'/studenta jako pacjenta; to nieetyczne i zatarcie ról.

Poza tym diagnozy tak szybko się nie stawia; potrzebny jest wywiad lekarski, ew. test psychologiczny. A w warunkach gabinetu psychoterapeutycznego, potrzeba co najmniej 3 konsultacji. I również nie tworzy się ostatecznej diagnozy; w toku terapii mogą ujawnić sie jeszcze inne informacje nt. pacjenta i jego życia i diagnoza może ulec zmianie. W psychoterapii np. proces diagnozowania trwa przez cały czas jej trwania.

Jeśli potrzebuje Pani pomocy i chce poznać diagnozę, proszę udać się do przychodni zdrowia psychicznego, poradni psychologiczno - pedagoigcznej, ośrodka psychoterapeutycznego, bądź prywatnego gabinetu lek. psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty; wszyscy wymienieni tu specjaliści posiadają odpowiednie kompetencje do wystawiania diagnoz i leczenia. Psycholog akademicki zwykle takich umiejętności/uprawnień, nie posiada; a jeśli tak, to nie powinien tego robić swoim studentom. Nie można zacierać ról.

Pozdrawiam

Żeby postawić dokładną diagnozę, należy przeprowadzić pogłębiony wywiad. Oczywiście na podstawie pewnych objawów można mniej więcej stwierdzić z jakim zaburzeniem ma się do czynienia, jednak aby się co do niego upewnić potrzeba więcej czasu. Dlatego zachęcam do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą, który Pani nie zna i który będzie mógł obiektywnie ocenić Pani stan.

Pozdrawiam serdecznie.