Czy moje piersi urosną?

Dzień dobry.

Mam dwa pytania. Pierwsze: czy moje piersi jeszcze urosną? Teraz są małe, nie mają żadnego rozmiaru. Dodam, że mam 16 lat, 180 cm wzrostu i 64 kg. Miesiączkować zaczęłam mając 13 lat. Zauważyłam, że wysokie dziewczyny z reguły mają małe piersi. Mam jednak nadzieję, że chodź trochę mi urosną. Drugie: czy noszenie staników typu push-up może zdeformować piersi?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rozmiar piersi zależy od wielu czynników - budowy ciała, wagi, czynników dziedzicznych, wieku pierwszej miesiączki. Piersi generalnie rosną przez cały okres dojrzewania czyli do około 18. roku życia. Nie oznacza to jednak końca formowania się piersi. Tak naprawdę piersi ukształtują się dopiero w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jeżeli chcesz przekonać się, czy u Ciebie okres dojrzewania przebiega prawidłowo skontaktuj się z ginekologiem dziecięcym.

Pozdrawiam serdecznie