Czy moje wyniki badań wskazują na boreliozę?

Witam! Proszę o interpretację wyników testu Elisa: P-ciała p/Borrelia IgM 12,4 AU/ml (ujemny <18, wątpliwy 18-22, dodatni >=22). P-ciała p/Borrelia IgG <5,0 AU/ml (ujemny <10, wątpliwy 10-15, dodatni >=15). Co oznaczają te wartości? Lekarka prowadząca jakoś niechętnie mi dała skierowanie, ale dała. Podejrzewam boreliozę, a może się mylę, od stycznia 2010 do września mieszkałem w hotelu koło lasu i dużo biegałem oraz jeździłem na rowerze po lesie. Nie miałem rumienia, mam tylko krostę na lewej łydce, ale dermatolog powiedziała, że to niby zatkany por łojowy i że nic więcej. A ja mam wrażenie, że ostatnio jakby się powiększyła ta krosta.

Ponadto mam dziwne bóle od 3 miesięcy: - bóle głowy w części potylicznej i zatok oraz katar (zatkany nos), - kaszel od 3 miesięcy przewlekły lekki (ponoć od refluksu i zapalenia krtani, tak twierdzi laryngolog, ale nic nie przechodzi, mimo że P*** biorę już miesiąc), - bóle nóg, stóp, jakby stopy odparzone, bolą mnie stawy w nogach, - bóle mięśni podudzia w lewej nodze, - dzwonienie w uszach i szumy, ostatnio od kilku dni (jakby 2 dni z młotem udarowym), - bóle w krzyżu ostatnio, - swędzenie skóry głowy (być może od zbyt częstego stosowania żelu i brylantyny pojawił się łupież), - sztywny kark i strzelanie przy obracaniu szyją oraz bóle, - brak gorączki w ostatnich kilku miesiącach, a raczej temperatura 36 lub niżej, - zimne poty mnie zalewają bez powodu (w nocy i w dzień, nawet przy lekkim wysiłku).

Może jestem przewrażliwiony, ale nigdy nie czułem się tak nie w formie. Więc proszę o interpretację tych wyników. Co te wartości oznaczają, bo lekarz prowadząca jakoś olała sprawę i powiedziała, że ok, a ja jakoś tak nie jestem przekonany? Jeśli nie to, to będę szukał dalej, może HIV albo inne wirusy:((( Dziękuję za interpretację i ewentualne wskazówki. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wyniki testu Elisa są ujemne. Diagnostyka boreliozy jest trudna i często bywa, iż przeprowadzone testy są fałszywie ujemne, dlatego też rozpoznanie przeprowadzamy na podstawie obrazu klinicznego razem z wynikami badań krwi. Najpewniejszym sposobem potwierdzenia boreliozy jest badanie za pomocą testu Western Blot w klasach IgM i IgG.
Często jako diagnostykę różnicową stosujemy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Objawy, które Pan prezentuje, mogą wskazywać na boreliozę jak i na wiele innych jednostek chorobowych.

Dobrze by było wykonać dodatkowe badania, takie jak morfologię krwi z rozmazem, by sprawdzić ogólny stan zdrowia jak i RTG kręgosłupa, gdyż opisane objawy mogą występować również w dyskopatiach.

Pozdrawiam!