Czy moje wyniki hematologii są OK?

Witam, zrobiłam badanie i wyniki wydają się być w porządku, poza trzema, które mają znaczek podwyższenia lub zaniżenia. Proszę o informację, czy powinnam się niepokoić, czy może jednak jest wszystko OK. Jakie mogą być przyczyny ewentualnych niepoprawność i co mogą zwiastować. Wyniki wyszły następująco: WBC 5,11 ul, RBC 4,13 ul, HGB 12,4 g/dl, HCT 37,8%, PLT 202 ul, PCT 0,26%, MCV 91,5 fl, MCH 30 pg, MCHC 32,8 g/dl, RDW-CV 12%, MPV 12,6 fl, PDW 17 fl, P-LCR 47,9% !!!, LYM 2,57 ul, MON 0,4 ul, GRA 2,04 ul, EO 0,07 ul, BASO 0,03 ul, %LYM 50,3% !!!, %MON 7,8%, %GRA 39,9% !!!, %EO 1,4%, %BASO 0,6%. Te wykrzykniki to miejsca, gdzie wynik odbiega od normy. Triglicerydy 194 mg/dl, HDL 80 mg/dl, LDL 85 mg/dl. Z góry dziękuję za pomoc, Anna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki Pani badań są prawidłowe.

Zacznę od białych krwinek. Najważniejsze są wartości bezwzględne - to one mówią o ewentualnych nieprawidłowościach, a u Pani mieszczą się w normie. Procentowo widoczne jest niewielkie przesunięcie na rzecz limfocytów, przez co odsetek granulocytów wśród wszystkich leukocytów jest niższy niż podane normy. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ ilość jednych i drugich jest prawidłowa.

P-LCR to parametr dotyczący płytek krwi (norma 13-43%). Może mieć znaczenie przy diagnozowaniu przyczyn zaburzeń dotyczących tych krwinek - jeżeli ich ilość jest zbyt duża lub za mała. U Pani jest ich tyle, ile trzeba. Niewielkie różnice w normach zależą od kalibracji aparatu służącego do badania morfologii i nie należy się nimi przejmować.

Lipidogram również jest prawidłowy i bardzo dobry.

Jednym słowem nie ma powodu do niepokoju, wszysko jest w porządku - badania nie wskazują na żadne nieprawidłowości.