Czy moje wyniki oznaczeń przeciwciał są prawidłowe?

W październiku br. chcemy starać się o pierwsze dziecko. Profilaktycznie zrobiłam badania. Proszę o interpretację badań. 1) P/c anty TPO <5,00 IU/ml. 2) Różyczka IgG >500,0 IU/ml. 3) CMV IgG 60,87 U/ml. 4) Toxoplasma gondii IgG <0,130 IU/ml. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia miana przeciwciał anty-TPO jest prawidłowy. Nie wiem, jaki był powód, że wykonywała Pani to badanie, dlatego nie mogę wyciągnąć z niego wniosków.

Co do pozostałych oznaczeń: jak zapewne Pani wiadomo, zagrożenie dla rozwijającego się płodu stanowi aktywna, pierwotna infekcja, do której doszło w czasie ciąży. To, czy zakażenie jest "świeże", najlepiej oddają wyniki oznaczenia mian przeciwciał w klasie IgM, które u Pani nie zostało wykonane.

Jest ważne, aby wykonała Pani to oznaczenie zwłaszcza dla toksoplazmozy - jeśli wynik będzie ujemny, trzeba będzie w ciąży przestrzegać kilku zasad, które pomogą zminimalizować ryzyko zarażenia się pierwotniakiem wywołującym chorobę. Jeśli będzie dodatni (co świadczyć będzie o aktywnej infekcji) - przed zajściem w ciążę będzie trzeba toksoplazmozę wyleczyć.

Podobnie z cytomegalią. Tyle tylko, że ujemny wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgM będzie oznaczał, że przebyła Pani infekcję w przeszłości, a tym samym nie zagraża ona przebiegowi ciąży. Dodatni wynik (aktywna infekcja) będzie oznaczał, że z ciążą należy poczekać do czasu wyleczenia choroby.

Jeśli chodzi natomiast o różyczkę - wysokie miano przeciwciał w klasie IgG świadczy, że albo w przeszłości przebyła Pani chorobę, albo też była Pani szczepiona. Oczywiście teoretycznie może być tak, że przechodzi Pani infekcję w chwili obecnej - nawet jeśliby tak było, nie ma powodów, aby w październiku nie mogła Pani starać się o dziecko. Stąd sens oznaczania przeciwciał w klasie IgM jest wątpliwy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.