Czy moje zachowania świadczą o problemach z hormonami?

Jestem kobietą, mam 18 lat. Od długiego czasu zastanawiam się co mi dolega, ponieważ często mam dni, w których mam słaby nastrój - bez powodu czuję się smutna, mam bardzo niską samoocenę, denerwuje mnie wiele rzeczy, potrafię nie jeść prawie nic przez kilka dni lub reaguje bardzo emocjonalnie na nawet najdrobniejsze rzeczy. Wszystko nasila się jeszcze kiedy zbliża mi się miesiączka, a więc czy jest to możliwe, że to przez dojrzewanie i szalejące hormony czy może raczej to coś innego?

Dzień dobry. Znajduje się Pani w specyficznym momencie życia, okresie dojrzewania. Zarówno pod względem biologicznym, jak i poznawczym, to czas bardzo dynamicznych procesów. To faza rozwoju, która większość objawów opisanych przez Panią ma wpisana w swoją charakterystykę. Warto zadbać o siebie w każdym sensie, fizycznym i psychicznym. Być może nawet kilka doraźnych konsultacji psychologicznych pomogłoby Pani lepiej poznać specyfikę tego czasu i lepiej znosić wymagania dnia codziennego. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że ma Pani przewlekający się obniżony nastrój, być może spowodowany chwilowymi deficytami hormonalnymi.
Sugerowałabym Pani kontrolną konsultację endokrynologiczną, celem rozwiania Pani obaw.

Napisała Pani o zaniżonej samoocenie-zachęcałabym Panią do czynnego uczestnictwa w warsztacie z poczucia własnej wartości, z asertywności i komunikacji międzyludzkiej.

Życzę Pani dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej