Czy moje zachowanie wskazuje na jakiś problem natury psychicznej? [PORADA EKSPERTA]

Witam. Mam 20 lat i od dłuższego czasu borykam się z pewnym problemem. Mianowicie od dawna zauważam u siebie psychiczny wewnętrzny nacisk na stosowanie wszędzie, gdzie to możliwe licz parzystych oraz liczby 7 jako wyjątek. Coraz częściej i w większej skali zauważam u siebie także wewnętrzny nacisk na wykonywanie pewnych czynności z silnym nieodłącznym przekonaniem, że jeśli tego nie zrobię to stanie się coś złego. Są to np. określone ruchy, dotykanie jakiejś rzeczy określoną (zazwyczaj parzystą) ilość razy lub branie czegoś w określonej ilości. Nawet mój partner zaczął pytać dlaczego np. buziaki zawsze muszą być 2 lub 4. To jest bardzo męczące i znacząco wpływa na komfort życia, ale nie potrafię sobie z tym poradzić, bo wciąż czuję wewnętrzny nacisk i strach, że jeśli postąpię inaczej stanie się coś złego.

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
zaburzeniom obsesyjno-kompulsyjnym.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli (np. dotyczące zapachów),
nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania
jakiegoś zagrożenia, są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby
zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.
Natrętne myśli jeszcze bardziej wzmagają Pani napięcie, niepokój,
lęki i cierpienie.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani dysfunkcyjnych
wzorów postępowania i myślenia i na tej podstawie opracować właściwą
metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani rozpoczęła właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań,
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe reagowanie
i zachowanie, a Pani odzyska równowagę wewnętrzną
i umiejętność konstruktywnego kontrolowania własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl