Czy mokry kaszel jest pozostałością po infekcji?

Dzień dobry! Drugi tydzień walczę z infekcją gardła. Wszystkie objawy infekcji przeszły, ale wciąż kaszle. Czuję się tylko lekko osłabiona. Martwię się, że wciąż jednak kaszle. Najgorzej jest w nocy i nad ranem. Kaszel jest wilgotny. Czy kaszel wilgotny jest pozostałością po infekcji? Czy powinnam brać jakieś leki?

Lek. Paweł Szadkowski

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych kaszel może utrzymywać się 2-3 tyg. po ustaniu pozostałych objawów. W pierwszej kolejności należy zapewnić prawidłowe nawodnienie i nawilżenie powietrza oddechowego, gdyż są to podstawowe sposoby upłynniania gęstej śluzowej wydzielin. Dodatkowo może pani spróbować zastosować leki mukolityczne takie jak ACC, czy flegamina (tylko na dzień). W razie wątpliwości najlepiej udać się do lekarza.