Czy monohydrat kreatyny wpływa negatywnie na płodność?

Witam, Mam problem z płodnością, a mianowicie jestem niepłodny. Moja narzeczona chce mieć dziecko - normalne, sam chciałbym mieć. Jeżdżę po klinikach, leczę się w tym kierunku i robię badania. Chodzę na siłownie i mam pytanie odnośnie suplementacji. Czy monohydrat kreatyny wpływa jakoś negatywnie na płodność? (nie biorę żadnych sterydów) Pozdrawiam, Kuba

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zaburzenia płodności spowodowane suplementacja kreatyny są wypadkowym efektem innych działań niepożądanych, takich jak niezdolność do osiągnięcia erekcji i wytrysku, a także obniżenie jakości i ilości nasienia. Zaburzenia płodności mają zwykle charakter przejściowy – po jakimś czasie od zaprzestania zażywania kreatyny sytuacja wraca do normy. Uważa się, że czasowa niepłodność ma związek ze zwiększoną zawartością nieprawidłowo wykształconych męskich komórek rozrodczych. Słabsze plemniki mają mniejsze szanse na przetrwanie w drogach rodnych kobiety, a tym samym na dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Teoretycznie podany preparat nie powinien negatywnie wpływać na płodność, aczkolwiek w praktyce nie jest to wykluczone.