Czy morfina jest najsilniejszym dostępnym lekiem przeciwbólowym?

Czy jeśli morfina nie pozwala uśmierzyć bólu, to można podać inny, silniejszy lek dający poprawę?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Marta Kucharczyk

Jest to najwcześniej odkryty i najpopularniejszy opioidowy lek przeciwbólowy. Istnieje też grupa leków syntetycznych (morfina jest pochodzenia naturalnego), które dają podobny efekt przeciwbólowy jak morfina przy mniejszych dawkach, np. fentanyl czy buprenorfina. Jednak jeśli danego bólu nie da się uśmierzyć morfiną, zastosowanie innego leku przeciwbólowego nie przyniesie ulgi. Wtedy trzeba podawać koanalgetyki (np. leki przeciwdepresyjne).