Czy morfologia krwi coś wykazała?

Witam, odebrałem wyniki badań i trzy pozycje mnie zaniepokoiły a mianowicie: WBC 10.93 MCHC 36.60 NEUT 47.80. Pozostałe wyniki w normie. Jeśli chodzi o samopoczucie to często powiększają mi się węzły chłonne, mam to od czasu usunięcia migdałów, czyli jakieś 2 lata, lecz w ostatnim czasie jest to częstsze. Czuję się bardzo zmęczony, chce mi się ciągle spać. W dniach wolnych śpię w dzień i w nocy, czasem mam zawroty głowy, odczuwam bóle w skroniach, czasem pojawia się tzw. delirka. Odżywiam się normalnie, nie piję alkoholu, palę. Proszę o odpowiedź i ewentualne rady. Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Aby prawidłowo zinterpretować wyniki badań konieczna jest ocena pełnej morfologii krwi oraz możliwość zbadania pacjenta. Przytoczone przez Pana wartości zaledwie niewiele odbiegają od normy, więc jeżeli pozostałe wyniki są w normie nie ma powodów do niepokoju. Podwyższona wartość leukocytów, oraz zmniejszony odsetek granulocytów mogą wskazywać na przebytą niedawno infekcję.

Podane przez Pana objawy nie są na tyle charakterystyczne, aby podejrzewać konkretną chorobę. Dla pewności, uważam, że powinien Pana zbadać lekarz (internista). Będzie mógł nie tylko ocenić czy w badaniu jest coś podejrzanego, ale także porozmawiać szczegółowo z Panem na temat dolegliwości i dzięki temu ustalić wstępną diagnozę.

Przewlekłe zmęczenie bywa wynikiem np. schorzeń tarczycy lub cukrzycy, ale może towarzyszyć też przepracowaniu i ciągłemu działaniu stresu. Proszę zwrócić uwagę na odpowiednie odżywianie (mniej produktów zawierających węglowodany proste - jak słodycze, białe pieczywo, produkty mączne, a więcej węglowodanów złożonych oraz białka). Czasami dobre efekty w przewlekłym zmęczeniu przynosi regularne uprawianie sportu (wystarczy 2-3 razy w tygodniu po 30-60 min).

Pozdrawiam serdecznie