Czy mówić dziecku o ojcu?

Wychowuje sama synka, ma 19 miesięcy, mąż wyjechał za granicę i nie utrzymuje z nami kontaktu. Czy dla zdrowia psychicznego dziecka lepiej mówić często o tacie, czy raczej pozwolić, zeby zapomniał? Podobno mąż będzie czasem przyjeżdżał do syna.

Dzień dobry.

Sytuacja, którą Pani opisuje, nie jest łatwa. Wydaje się jednak, że istotne jest nie tyle, "czy" mówić o tacie, ale "jak" o nim mówić.

Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Skoro ojciec zapowiada swoje wizyty, należałoby zadbać o jakość tej relacji. Oprócz oczywiście patologicznych wpływów ojca na dziecko, nie można mu zabronić widywania się, gdyż dziecko będzie również potrzebowało tego kontaktu. Ważne jest Pani własne odczucia względem ojca dziecka, własna opinia , nie przelewała się na zachowanie wobec dziecka , na treści mu przekazywane. Zranienie czy konflikt, który pojawił się w relacjach między Państwem, nie może rzutować na dziecko. Jeśli ojciec będzie je odwiedzał, naturalną rzeczą będzie rozmowa o nim, oraz pytania z czasem coraz większego i rozumiejącego sytuację dziecka.