Czy może istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wypadkiem samochodowym i w konsekwencji resekcją jelita krętego a wystąpieniem pół roku później kamicy pęcherzyka żółciowego?

Dzień dobry. Czy Pani/Pana zdaniem może istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wypadkiem samochodowym w konsekwecji resekcji jelita krętego a wystąpieniem pół roku później kamicą pęcherzyka żółciowego?

Lek. Paweł Szadkowski

Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, musiałby Pan porozmawiać z lekarzem mającym dostęp do Pana pełnej dokumentacji medycznej. Przyczyn kamicy pęcherzyka żółciowego jest wiele, najczęstsze to predyspozycja genetyczna, cukrzyca, otyłość, hipertriglicerydemia, stosowane leki, ale też czynniki powodujące zastój żółci – protezy, szwy chirurgiczne, zespół krótkiego jelita. Nie znając Pana dokładnej historii, nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy resekcja jelita mogła wpłynąć na wystąpienie kamicy.