Czy może ktoś mi pomóc? Moja waga mnie przerasta!!!

Mam 12 lat, ważę 63 kg przy wzroście 163 cm. Czuję się okropnie z moją wagą, nie wiam, jak sobie poradzić. Gdy jest moja mama w domu, pilnuje mnie, ale gdy wychodzi, opycham się słodyczami itp. Wiem, że mam nadwagę, ale nie wiem, jak schudnąć. Próbowałam wszystkiego, parę dni głodu, ale mój żołądek jest moim panem. Byłam na badanu tarczycy, ale wszystko w porządku. Moja mama waży 66 kg, ma 170 cm. Jest mi bardzo przykoro, ponieważ niedługo będę jak moja mama. Proszę o pomoc! Patrycja
12 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 23,77. Odpowiada to nadwadze (90-97 centyl). Być może przyczyną niekontrolowanych napadów chęci na słodycze, jest spadek glukozy we krwi. Spróbuj regularnie spożywać posiłki  (5 posiłków dziennie, co 3 godziny).

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

To, co możesz zrobić to, wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie),
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło, margarynę, oleje roślinne).

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz na:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci.

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam