Czy może mi grozić padaczka alkoholowa?

Witam wszystkich. Ja również mam pytanie. Kilka tygodni temu miałam pierwszy w życiu atak padaczki. Badania, które do tej pory wykonałam, nie wykazały nic, co mogło być przyczyną tego. Jeśli chodzi o alkohol, to muszę przyznać, że nie każdego dnia, ale dość często wypijałam np. dwie lampki wina, piwo czy co kilka dni parę drinków. Zawsze myślałam, że mnie nie grozi padaczka alkoholowa. Znam takie osoby i zawsze myślałam, że to trafia się komuś, kto dużo bardzo pije. Lekarze po zbadaniu krwi powiedzieli mi, że miałam jakiś stan zapalny w organizmie. Teraz już jest wszystko w normie. Kilka dni po tym ataku, miałam zawroty i bóle głowy. Proszę powiedzcie mi, czy mogła to być padaczka alkoholowa?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Nie trzeba się codziennie upijać, aby się uzależnić - wystarczy spożywać regularnie alkohol.
Kobiety są bardziej wrażliwe na działanie alkoholu. Opisywana przez Panią przeciętna porcja alkoholu to wzorzec picia o podwyższonym ryzyku zdrowotnym.
nie znając jednak wyników Pani badań, trudno mi jednak stwierdzić co było dokładną przyczyną napadu drgawkowego. Jeśli będzie Pani utrzymywać całkowitą abstynencję, to w przypadku napadów spowodowanych uzależnieniem- nie powinny się one więcej powtorzyć.

Z pozdrowieniami

Jeżeli wydarzyła w ciągu 3 dni od ostatniego kieliszka to mogła to być padaczka alkoholowa. Jeśli już raz się pojawiła to prawie pewne, że pijąc alkohol, można się jej spodziewać ponownie. Rozwój choroby można powstrzymać jedynie przy zachowaniu całkowitej abstynencji!

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.