Czy może to być choroba weneryczna?

Witam, Mam 19 lat, jestem kobietą. Dwa tygodnie temu współżyłam z partnerem, był to pierwszy stosunek z tą konkretną osobą, bez prezerwatywy (gdyż biorę tabletki antykoncepcyjne, a partner zapewniał, że jest przebadany). Cały stosunek był bardzo intensywny, dodam też (choć nie wiem, czy jest taka potrzeba), iż w wyniku seksu oralnego, doszło do połknięcia spermy. W ciągu nocy 2-3-krotnie wychodziłam na chwilę z ciepłego pomieszczenia do zimniejszego (w celu napicia się), a na drugi dzień poczułam swego rodzaju jakby przewianie w dolnych partiach, więc myślałam, że może przez to. Trzeciego dnia oraz w trakcie kolejnych, podczas oddawania moczu czułam silne pieczenie oraz ból - szczególnie przy końcu strumienia. Czasem też oddawałam zaledwie parę kropli, również przy silnym i ostrym bólu. Nie miałam gorączki, a jedynie stan podgorączowy, od 36,9 do 37,1. Utrzymuje się on do dziś. Dodatkowo, w początkowej fazie choroby, wystąpił okres (zgdodnie z kalendarzykiem), wiec nie potrafię powiedzieć, czy np. niektóre bóle podbrzusza oraz upławy były związane z dolegliwościami czy z miesiączką. Ponieważ nie stać mnie na prywatną wizytę (a nie mam ubezpieczenia), postanowiłam leczyć się sama: kupiłam Urosal oraz herbatkę żurawinową. Było trochę lepiej, ale po dłuższym wyjściu z domu powróciło ogromne pieczenie, a do tego lekkie, wręcz znikome swędzenie, już nawet nie tylko podczas oddawania moczu. Urosal odstawiłam po około trzech dniach używania, gdyż dwa dni temu moja siostra (która pracuje w szpitalu), po konsultacji z lekarzem, kazała mi dać mocz na badanie. Dostałam 2 pojemniki - jeden na zwykłe badanie moczu, drugi na posiew moczu. Dziś siostra powiedziała, że lekarz na podstawie wyników stwierdził, iż mam lekkie zapalenie cewki moczowej oraz przepisał antybiotyk. Niestety lekarz, prócz badań i objawów nie wie o fakcie, że wszystko zaczęło się po współżyciu, gdyż cała sprawa była załatwiana przez siostrę, a nie chcę, by rodzina wiedziała, co działo się tamtej nocy - absolutnie! Mam w związku z tym pytanie - czy możliwe, aby to była rzeżączka? :( Czy w wyniku badania moczu oraz posiewu moczu wyszło, że jestem na nią chora i faktycznie mam tylko zdiagnozowane lekkie zapalenie cewki moczowej? Czy następnym razem powinnam uprawiać seks z tym samym patnerem przy użyciu prezerwatywy? Bardzo zależy mi na odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Opisywane przez Panią objawy odpowiadają infekcji dróg moczowych, co zostało potwierdzone w wykonanych badaniach ogólnym moczu i posiewie. Pieczenie przy oddawaniu moczu, ciągłe parcie na mocz, bóle podbrzusza - są to objawy dyzuryczne związane z infekcją.

Infekcja została sprowokowana przez intensywne współżycie. Bardzo waże jest, by po każdym stosunku od razu oddać mocz i podmyć się dokładnie. Warto też przez najbliższe 2-3 tygodnie unikać intensywnych kontaktów seksualnych.

Nie jest to rzeżączka, która jako choroba bakteryjna, zostałaby wykryta w badaniu ogólnym moczu. Nie można też uznać tego za chorobę weneryczną (czyli przenoszoną drogą płciową).

Proszę przyjmować antybiotyk według zaleceń lekarza i w razie nie ustępowania objawów o zgłoszenie się osobiście (pomimo braku ubezpieczenia) do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.