Czy może to być guz złośliwy?

Witam. Dziś odebrałam wynik badania histopatologicznego o trsci-tumor phyllodes benignus. Nie stwierdza się mitoz. Zmiana jest ogniskowo wyłuszczona bez marginesu zdrowych tkanek. Lekarz, który usunął guza powiedział na wizycie, że to łagodna zmiana, ale powinnam kontrolować pierś, bo guzy liściaste często odrastają. Dziś wyczytałam, że są trzy rodzaje guzów liściastych występujących w postaci łagodnej i ryzyko wznowy jest niewielkie. Postać granicznej złośliwości gdzie prawdopodobieństwo wzowy jest duże oraz postać złośliwa. gdzie prawdopodobieństwo wznowy jest bardzo duże. Nie rozumiem, jeżeli ten guz jest łagodny, dlaczego lekarz powiedział, ze ten guz może mi odrosnąć. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Podczas diagnozowania zmian rozrostowych decydujące znaczenie ma wynik badania histo-patologicznego, jeżeli stwierdzono w czasie tego badania, że jest to zmiana łagodna to takie rozpoznanie należy przyjąć za ostateczne.

Lekarz prowadzący zalecając Pani wizyty kontrolne kierował się prawdopodobnie przezornością, czasami zdarza się (mimo poprawnie wykonanej operacji), że kilka komórek guza liściastego może pozostać w loży po wyciętym guzie i to może warunkować nawrót choroby po kilku latach.

Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl