Czy może to być izolowany objaw autyzmu?

Witam serdecznie. Mam 12-miesięczną córkę, urodzona o czasie, bez żadnych komplikacji. Problem jest w tym że nie mówi. Artykułuje dźwięki, intonuje je, ale nie ma typowego gaworzenia, czy pojedynczych wyrazów jak mama baba itd. Czy to może być objaw autyzmu? Zaznaczę że córka ma bardzo dobry kontakt wzrokowy, lubi się przytulać cieszy się jak nas widzi jak wraca tata z pracy, śmieje się, normalnie się bawi itd. Najbardziej martwi mnie ta mowa czy może to być izolowany objaw autyzmu?

Witam Panią. Proszę uważać na pochopne, samodzielne (a przede wszystkim podnoszące Pani niepokój) stawianie diagnozy. Ma Pani do pomocy lekarza pediatrę, który obserwuje rozwój psychomotoryczny Pani córki. Proszę podzielić się swoimi obserwacjami i niepokojem. Jeśli będzie wymagana konsultacja u specjalisty z pewnością lekarz pediatra może takie skierowanie wystawić. Proszę zadbać o swoje samopoczucie i podzielić się z lekarzem pediatrą swoimi obawami bo Pani córka może wyczuć Pani niepokój. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Dzień Dobry Pani,

Według mojej opinii, nie ma obaw do niepokoju, gdyż Państwa Córeczka
rozwija się jak najbardziej prawidłowo.

W każdej chwili może Pani również dopytać pediatrę prowadzącego Pani Dziecko.

Życzę Państwu i Córeczce samej radości,
Irena Mielnik-Madej

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Najlepiej będzie skonsultować dziecko z logopedą, który oceni narząd mowy i zaleci terapię. Autyzm w tym wieku jest trudny do jednoznacznego określenia ale pewne oznaki mogą się już pojawić. Z Pani listu wynika, że niepokojące objawy widoczne są tylko w obszarze komunikacji co owszem mieści się w kryteriach diagnozy autyzmu ale jest tylko jednym z elementów. By postawić taką diagnozę dziecko musi prezentować jeszcze inne zaburzenia w sferze rozwoju. Jeżeli nadal rozwój będzie wzbudzał niepokój to konieczna jest wizyta również u psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac