Czy może to być PZT lub rak?

Witam, mam 24 lata, 3 lata temu przeszłam idiopatyczne OZT. Po OZT wyprowadzał mnie dobry dietetyk, następnie trzymam się jego zaleceń. Na co dzień odżywiam się zdrowo, od czasu do czasu,zdarza mi się zjeść coś mniej zdrowego, np. smażonego naleśnika, batona, bądź zaliczam wyjście na pizze ze znajomymi. Po OZT przez 1,5 roku nie wypiłam ani łyka alkoholu, później zdarza mi się raz na jakiś czas wypić piwo bądź dwa, nie spożywam alkoholi wysokoprocentowych. Np. nie piję 3 miesiące, a na jakąś okazję wypiję dwa piwa, przy tym zawsze biorę jedną tabletkę kreonu 25 tysięcy i przy wypiciu alkoholu nie spożywam tłuszczu. Od jakiegoś roku czasami pobolewa mnie brzuch, czasami nad pępkiem, czasami z prawej strony, czasami z lewej, a od 3 miesięcy od czasu do czasu pobolewają mnie plecy, tak jakby poniżej łopatek, przeważnie z lewej strony. Nie jest to mocny ból. Co 3 miesiącę wykonuję badania krwi na trzustkę i wątrobę oraz USG. Badania są prawidłowe. Moje pytanie brzmi: czy powinnam się przejmować takimi pobolewaniami? Czy powinnam się z tym gdzieś zgłosić? Czy powinnam zrobić inne badania? Czy może to być PZT lub rak?

Lek. Michał Lenard

Prawidłowe wyniki Pani badań okresowych wykluczają raka trzustki i PZT. Oprócz tych badań nie musi Pani wykonywać innych, ale należy pozostawać pod opieką lekarską i w dalszym ciągu regularnie się badać. Pozdrawiam!