Czy może to być też zakażenie chlamydią pneumoniae?

Witam. Mąż leczył się na boreliozę i przy okazji był gruntownie przebadany. Przy okazji badań wyszła chlamydia pneumoniae. Obecnie powtarzaliśmy "rodzinnie" badania i u córki (niecałe 4 lata) wyszły dodatnie IGM na chlamydia trachomatis ( na wynik IGG czekamy). Proszę o interpretację: chlamydia trachomatis IgM 1.48 wynik negatywny <0,8 Ratio wynik graniczny 0,8-1,1 Ratio wynik pozytywny >1,1 Ratio. Czy może to być też zakazenie chlamydią pneumoniae? Córka miała 2 lata temu ZUM ale po kąpieli w "wątpliwym" basenie, czasem ewentualnie białawy nalot w okolicach intymnych wskazujący na drożdżaki/grzyby czy coś takiego (zalecenia gin.dziecięcego-ewentualnie pimafucort). Od czasu ZUM 2 lata temu często wykonuję badanie moczu i posiew-zawsze wyniki wychodzą ok. Czy to możliwe żeby 3,5 letnie dziecko miało aktywne zakażenie ch.trachomatis? Niepokoi mnie ten wynik.

Lek. Paweł Szadkowski

Chlamydia pneumoniae i Chlamydia trachomatis są różnymi bakteriami, a zakażenia dotyczą innych układów i zakażenie u męża nie ma raczej związku z ewentualnym zakażeniem u pani córki. Wynik badania serologicznego u córki (podwyższone miano w klasie IgM) może świadczyć o świeżym zakażeniu, ale do rozpoznania konieczne jest zestawienie wyników w obrazem klinicznym (objawami). Sugeruję udać się w tym celu do lekarza pediatry.