Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 1 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy może to być też zakażenie chlamydią pneumoniae?

Witam. Mąż leczył się na boreliozę i przy okazji był gruntownie przebadany. Przy okazji badań wyszła chlamydia pneumoniae. Obecnie powtarzaliśmy "rodzinnie" badania i u córki (niecałe 4 lata) wyszły dodatnie IGM na chlamydia trachomatis ( na wynik IGG czekamy). Proszę o interpretację: chlamydia trachomatis IgM 1.48 wynik negatywny <0,8 Ratio wynik graniczny 0,8-1,1 Ratio wynik pozytywny >1,1 Ratio. Czy może to być też zakazenie chlamydią pneumoniae? Córka miała 2 lata temu ZUM ale po kąpieli w "wątpliwym" basenie, czasem ewentualnie białawy nalot w okolicach intymnych wskazujący na drożdżaki/grzyby czy coś takiego (zalecenia gin.dziecięcego-ewentualnie pimafucort). Od czasu ZUM 2 lata temu często wykonuję badanie moczu i posiew-zawsze wyniki wychodzą ok. Czy to możliwe żeby 3,5 letnie dziecko miało aktywne zakażenie ch.trachomatis? Niepokoi mnie ten wynik.
KOBIETA, 33 LAT 9 miesięcy temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Lek. Paweł Szadkowski
87 poziom zaufania

Chlamydia pneumoniae i Chlamydia trachomatis są różnymi bakteriami, a zakażenia dotyczą innych układów i zakażenie u męża nie ma raczej związku z ewentualnym zakażeniem u pani córki. Wynik badania serologicznego u córki (podwyższone miano w klasie IgM) może świadczyć o świeżym zakażeniu, ale do rozpoznania konieczne jest zestawienie wyników w obrazem klinicznym (objawami). Sugeruję udać się w tym celu do lekarza pediatry.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy