Czy może zostać przetoczona krew od dawcy krwi, który ma nierozpoznany nowotwór?

Czy może zostać przetoczona krew od dawcy krwi który ma nierozpoznany nowotwór? Czy komórki nowotworowe mogą znaleźć się w takiej krwi dawcy i zostać nierozpoznane ( czy stosuje się badania krwi pod tym kontem )? Czy pacjent który miał przetoczoną krew od dawcy u którego jest jeszcze nierozpoznany nowotwór w organiźmie, jest zagrożony nowotworem dawcy krwi ?

Lek. Paweł Szadkowski

Choroby nowotworowe nie są chorobami zakaźnymi i nie można się nimi zarazić w ten sposób. Można natomiast zarazić się drogą krwi patogenami, które sprzyjają występowaniu niektórych nowotworów (dobrym przykładem jest chociażby wirus HIV).