Czy możecie zinterpretować opis badania RTG klatki piersiowej?

Witam, od wielu lat paliłam papierosy, mam 54 lata, od miesiąca nie palę. Przyczyną rzucenia palenia papierosów jest choroba matki - rak płuca. Opis mojego RTG klatki piersiowej z marca 2008 r. brzmiał: " W polach środkowych widoczne smużaste zagęszczenia śródmiąższowe. Przepona gładko zarysowana, kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca w granicach normy" A opis TRG klatki piersiowej z lutego 2010r brzmi: "Pola płucne o miernie wzmożonym rysunku naczyniowo-oskrzelowy. W prawym polu środkowytm widoczne skupisko zagęszczeń śródmiąższowych. Przepona gładko zarysowana, kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca w granicach normy." Obawiam się, że spotka mnie to co moją mamę. Proszę powiedzieć, co te wyniki oznaczają. Dziękuję
54 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Lekarz nie może trafnie zinterpretować wyniku badania RTG, gdy nie dysponuje zdjęciem a jedynie opisem zdjęcia RTG. Nie może też odnieść się do wyników, nie mając możliwości zbadania pacjenta.

Skonsultuj wyniki badań z Twoim lekarzem prowadzącym.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl