Czy możemy się zarazić ospą od dziecka?

Witam, mam taki mały kłopot w sobotę byliśmy na weselu gdzie na przeciwko siedziało dziecko które w poniedziałek dostało ospy i moje pytanie, czy mój trzylatek mógł się zarazić a za tydz wyjeżdżamy na wakacje i boję się za złapie nas ospa na wyjeździe. Jest taka możliwość?Dzieci nie miały ze sobą bezpośredniego kontaktu tzn nie dotykaly się. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Jest taka możliwość. Choroba jest niezwykle zaraźliwa. Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz z ruchem powietrza na odległość do kilkudziesięciu metrów – stąd nazwa ospa wietrzna.Okres wylęgania ospy może wynieść do 10 do 21 dni.