Czy możiwe jest stłuszczenie wątroby niewidoczne w badaniu usg?

Witam, proszę o poradę czy możiwe jest stłuszczenie wątroby niewidoczne w badaniu usg, wszelkie znaki na to wskazują ok 15 kg nadwagi,niezdrowy trybzycia, alkohol i podwyzszone enzymy wątrobowe: alt i ggtp pozostałe enzymy ok Wykluczone wzw b i c,. Czy do potwierdzenia niezbedna jest biopsja wątroby?

Tak, przyczyną może być nadmierne stłuszczenie wątroby. Badanie USG jest badaniem subiektywnym i jednoznacznie nie może rozpoznać stłuszczenia wątroby. Nie ma potrzeby wykonywania biopsji. Ewentualnie z tymi zaburzeniami enzymatycznymi w zakresie funkcji wątroby można jeszcze skonsultować się z hepatologiem.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

czasami USG wykazuje podwyższoną echogeniczność, biopsja jest zbyt inwazyjną metodą. Proszę przejść na zdową dietę odchudzającą ( może być ułożona do Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. nonalcoholic steatohepatitis, NASH) .

Pozdrawiam serdecznie