Czy możliwa jest ciąża przy zaburzeniach hormonalnych?

Witam! Mam 21 lat. Odkąd pamiętam, miałam problem z miesiączkowaniem, nigdy nie wiedziałam, kiedy dostanę. W przeciągu roku miałam tylko 1 miesiączkę, 7 miesięcy temu. Byłam u ginekologa, który stwierdził u mnie zaburzenia hormonalne, dalszych badań nie wykonano. Mój problem polega na tym, że od kilku dni odczuwam nadwrażliwość piersi, dzisiaj rano zauważyłam brązowe plamy na majtkach, czytałam w Internecie, że podczas ciąży śluz pochwowy się przebarwia. Boje się, że mogę być w ciąży. Czy to możliwe przy zaburzeniach hormonalnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zaburzenia hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Ich zdiagnozowanie nie jest jednak równoznaczne z niepłodnością. Fakt, iż raz na kilka miesięcy pojawia się miesiączka, świadczy o tym, iż około dwa tygodnie wcześniej doszło do owulacji, podczas której mogło dojść do zapłodnienia.

Niestety, bez badania ginekologicznego nie można ocenić, czy jest Pani w ciąży. By się o tym przekonać, może Pani wykonać test ciążowy dostępny w aptece lub oznaczyć stężenie hormonu beta HCG we krwi.

Na koniec chciałabym jednak zwrócić Pani uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, brązowe plamienia mogą świadczyć o wielu zmianach w Pani ciele. Ciąża jest niewątpliwym przykładem zmian charakteru miesiączki. Brązowe krwawienia występują jednak najczęściej przy zaburzeniach hormonalnych, nadżerkach czy endometriozie.

Po drugie, chciałabym zachęcić Panią do powtórnej wizyty u lekarza. Niedopuszczalne jest niedokończenie diagnostyki zaburzeń hormonalnych i niepodjęcie leczenia. Optymalnym rozwiązaniem byłaby dla Pani wizyta u ginekologa-endokrynologa. Jeśli w Pani okolicy wizyta będzie odległa, może Pani skorzystać z pomocy endokrynologa, który zleci pełen panel hormonalny i oceni właściwe zaburzenie.

Pozdrawiam