Czy możliwa jest hipochondria u 20-latka?

Witam. Proszę o pomoc. Mam 20 lat, od 10 wmawiam i szukam chorób. "Przerabiałem" ich mnóstwo, od wszelkiej maści nowotworów złośliwych, udarów po sm i choroby psychiczne. Kilka miesięcy temu miałem uraz głowy i atak paniki. Myślałem, że umieram. Od tamtego czasu mój problem się pogłębił. Objawy są silniejsze, a i liczba chorób na raz się zwiększa. Bywa, że dziennie rozważam ich przynajmniej kilka. Przestaje sobie z tym radzić, ciągle myślę, czy zaraz lub wkrótce na coś nie umrę. Co robić?

Dzień dobry,
Na podstawie Pana opisu można przypuszczać, że cierpi Pan na zaburzenie lękowe. Czy przez te 10 lat nie był Pan konsultowany przez lekarza psychiatrę? Na pewno warto byłoby skorzystać z psychoterapii.
Serdecznie pozdrawiam.

Dzień dobry
Przede wszystkim proszę udać się do psychoterapeuty. Jeżeli objawy utrudniają Panu codzienne funkcjonowanie, to znak że należy podjąć leczenie.
Rodzaj psychoterapii, który sugerowałabym zastosować, to psychoterapia psychodynamiczna. Zakłada ona, że na nasze zachowania mają wpływ nieświadome treści. Jeżeli będzie tego wymagało leczenie, możliwe że psychoterapeuta skieruje Pana do psychiatry, aby zastosować tymczasowe wsparcie w formie farmakoterapii.
Bardzo dobrze, że szuka Pan wsparcia. Psychoterapia może być realizowana w gabinecie prywatnym lub w ośrodku, gdzie jest finansowana przez NFZ.
Pozdrawiam