Czy możliwa jest korekta krótkowzroczności u 63-letniej osoby?

mam 63 lata i dużą krótkowzroczność, noszę od 4o lat szkła kontaktowe, kiedyś twarde, teraz miękkie oko L -6,5, oko P -13 D, czy jest szansa na korektę mojej wady i jaka jest możliwość refundacji NFZ, zaznaczam , że mam nieduży astygmatyzm, którego nie koryguję szkłami kontaktowymi, noszę standardowe szkła L -6,5, P -12 D bo kiedyś nie było silniejszych na rynku

Witam,
to jedna z mooch ulubionych "działek" w okulistyce.
Czyli zmniejszanie "wady minusowej".
Najlepszym sposobem na to jest wymaina soczewki, czyli wykonanie operacji usunięcia soczewki i wszczepienia sztucznej. Można zmnijeszyć ilość minusów, można je zupełnie usunąć.
Pamiętać trzeba tylko że mając minusy jak Pan opisuje zwykle do czytanie nie potzrebne są okulary. Jeżeli zmiejszy się minusy do dali więcej niż do -2,0 pewnie tzreba będzie mieć okulary do czytania.
Można pokusić się również o wszepienie soczewki która daje możliwość widzenia dobrze na wszystkie odległości. Ale to można omówić na wizycie.
Nie wiem czy w ramach NFZ możliwa jest taka korekta. W ramach NFZ zostają wszczepione soczewki jednoogniskowe.