Czy możliwa jest mitomania u partnera?

Witam, mam znajomą która ma ogromny problem ze swoim partnerem - otóż notorycznie ją okłamuje w sprawach codziennych jak i naprawdę ważnych, związanych z przeszłością mężczyzny. Zastanawiamy się czy mężczyzna nie jest mitomanem. Poleciłam znajomej, by porozmawiała z nim o wizycie u psychoterapeuty, który może w jakiś sposób im pomóc. Jednak bardziej mnie martwi ona sama - od kilku lat boryka się z depresją (takie mam wrażenie z jej opowiadań), ma bardzo niską samoocenę, wiele złego ją spotkało. Obecnemu partnerowi wybaczyła zdradę, ponieważ "nie wie co by zrobiła bez niego, a jest już stara i powinna założyć rodzinę". Czy na początek powinnam skupić się na niej i jej pomóc, wysyłając ją do specjalisty, czy warto naprawić problem z jej partnerem?

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani, że jest Pani prawdziwą Przyjaciółką, która stara się pomóc swojej Znajomej, co jest bardzo szlachetne.

Wracając do tematu, rozumiem że może być trudna to sytuacja dla Pani Znajomej, w jakiej się obecnie znajduje, co jak Pani sama wnikliwie zauważyła.
Opisane przez Panią symptomy (domniemam) mogą być skutkiem zaniżonej samooceny, jak tez mogą to być symptomy przewlekającego się stan prodepresyjnego.

Zaprezentowany przez Panią samo opis Znajomej może potwierdzić hipotezę, dotyczącą Jej problemów, które mogą wynikać z nieadekwatnej samooceny i zaniżonej samoakceptacji, które to (sumarycznie) utrudniają realizacje siebie, zgodnie ze swoimi potrzebami/pragnieniami.

Podsumowując (w ślad za Panią uważam) rozwojowym rozwiązaniem byłoby by Znajoma skorzystała z osobistej konsultacji w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki symptomatycznej i ewentualnego (komplementarnego) leczenia.
Jeśli Znajoma zatroszczy się o siebie i swoje potrzeby, nabędzie umiejętności dokonywania dla siebie tylko satysfakcjonujących dla siebie wyborów.

Gdyby Pani Znajoma miała życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pani i Znajomej Tego, Co jest teraz najbardziej Paniom potrzebne,

irena.mielnik.madej@gmmail.com
Z drugiej strony, nie zawsze jesteśmy gotowi i otwarci, by podejmować decyzje i wiedzieć jaką podjąć w danej chwili.