Czy możliwa jest nerwica u 20-letniej kobiety?

Witam. Mam 20 lat. Od około pół roku cierpię na drżenie rąk, mdłości(nie jestem w ciąży), bóle brzucha, bóle klatki piersiowej, klucia serca. Często również mam płytki oddech( mam wrażenie że brakuje mi powietrza). Wychodząc na dwór mam wrażenie że wszyscy ludzie się na mnie patrzą, bardzo się przy tym stresuje(poce się, ręce mi drżą). Przez ostatnie 15 lat bardzo dużo przeszłam.. Czy to może być nerwica? Czy mogę byc np przemeczona opieka nad synkiem(8 miesiecznym). Aktualnie jestem z tym wszystkim sama. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

zalecana jest konsultacja u endokrynologa, należy wykluczyć choroby tarczycy. Objawy, które Pani opisuje mogą mieć podłoże psychogenne, w takim przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią,
Opisane przez Panią objawy mogą sugerować zaburzenia
lękowe, które często przyczyniają się do odczuwania
różnych nieprzyjemnych objawów psychicznych i somatycznych.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność,
hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła
leczenie ewentualnie psychoterapię.
Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój,
równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl