Czy możliwa jest nerwica u 28-latki?

Witam, Czuję, że potrzebuję pomocy. Mam wrażenie, że mam nerwicę lękową połączoną z ergofobią. Bardzo chcę podjąć pracę i odciążyć mojego męża. Całe życie czegoś się boję, w okresie szkoły - stresował mnie każdy dzień nauki, rówieśnicy byli dla mnie niedobrzy, wyzywali mnie, opluwali, wyrzucali moje rzeczy, szarpali itd., w późniejszym okresie stresowały mnie wszelkie wystąpienia, egzaminy ustne, matura, obrona pracy dyplomowej, ślub... Boję się wykonywania telefonów do obcych osób oraz załatwiania spraw urzędowych. Jednak najgorszy jest dla mnie lęk przed rozpoczęciem pracy. Nie boję się rozsyłania CV, ani rozmowy kwalifikacyjnej, całkiem dobrze je przechodzę, ale gdy już ktoś ma mnie zatrudnić dopada mnie paniczny lęk, wiem, że wszystkim na początku jest ciężej, ale ja mam wrażenie, ze mój strach jest 10 razy większy niż u innych. Kilka miesięcy temu miałam podjąć pracę w wydawnictwie, ale po dwóch dniach odeszłam za porozumieniem stron. Mąż mnie nie rozumie, wybaczył mi, ale powiedział, że nie mogę więcej tego robić. Teraz zaczęłam szkolenie, przesympatyczna kobieta chce mnie zatrudnić w jednym ze swoich salonów optycznych, a ja się potwornie boję. Wciąż o tym myślę i mówię, mój mąż ma już tego dosyć, każe mi się wziąć w garść i przestać histeryzować.  Mam wrażenie, że nie pojmę wszystkiego, że nie dam sobie rady, do tego po szkoleniu mam sama prowadzić salon. jak coś sknocę nikt mi nie pomoże. Mój lęk tyczy się głównie tego, że sobie nie poradzę, Nie mogę jeść, nie mogę spać, mam biegunkę, a za mną dopiero jeden dzień szkolenia! Od kilkunastu lat mam problemy z oddychaniem, również mam wrażenie, że jest to związane z nerwicą lękową. Potrafi mnie to złapać zarówno jakiś czas po stresującej sytuacji, jak i mam wrażenie, że bez powodu. Staram się w takich sytuacjach zająć czymś umysł i odwrócić uwagę od oddychania, wymuszonego ziewania, krótkich urywanych oddechów, najgorzej jest jednak nocą. Czy może mi ktoś jakoś pomóc? Pozdrawiam serdecznie 28 lat.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!

Tego rodzaju zaburzenia wymagają wizyty u lekarza oraz podjęcia terapii nastawionej na oswojenie się z lękami.
Dobra terapia pomoże oswoić się z zaburzeniami, które przeszkadzają Pani w funkcjonowaniu. Pierwszy krok to wizyta u lekarza psychiatry i poszukanie terapeuty.

Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna. eu