Zapytaj lekarza

1 , 0 2 8 , 6 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy możliwa jest nerwica u 31-latka?

Witam. Od dłuższego czasu mam różne objawy somatyczne. jak twierdzą lekarze ciężko połączyć to w całość i stwierdzili że to nerwica. Moje objawy to kołatanie serca lekko podwyższone ciśnienie i puls oraz brak koncentracji, rozkojarzenie, odczucie jakbym był po "piwie" , poddenerwowanie, szumy uszne, brak chęci (żyj z dnia na dzień) ,czasami odczuwam również odczucie przelewania w brzuchu, uczucie gorąca w głowę i tak jakby uczucie ucisku z lewej strony głowy, jakby przelewania lekkiego mrowienia do tego dochodzą bóle w kręgosłupie szyjnym (ale kręgosłup dokucza mi odkąd pamiętam), także uczucie zmęczenia, osłabienia mięśni nóg dokładnie w udach. Miałem wykonane badania krwi wyszły ok tylko lekko podwyższone próby wątrobowe, MRI głowy również bez żadnych zmian, holter, EKG, USG jamy brzusznej też nic nie wykazały, podstawowe badanie neurologiczne też bez żądnych odchyleń, endokrynologiczne też ok. 7 lat temu miałem podobne objawy, które ustąpiły wtedy też nic nie stwierdzono konkretnego tylko nerwica. Proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 31 LAT około miesiąca temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy