Czy możliwa jest operacja żylaków?

Witam, moja mama ma od wielu lat żylaki na nogach, ostatnio na kostce zrobiła się ciemna kropa i pękła (mnóstwo krwi) jak szybko udzielić pierwszej pomocy? Mama uparcie nie chce się zgłosić do lekarza. I czy przy dużych żylakach zewnętrznych jest możliwa operacja, gdyż mama ma 70 lat? Poza tą dolegliwością jest ogólnie zdrowa i nigdy nie przyjmowała żadnych leków. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam,

Lek. Katarzyna Szymczak

Trzeba uciskać miejsce krwawienia gaza. Operacja jest możliwa, wiek nie jest przeciwwskazaniem, bardziej choroby współistniejace, których tutaj nie ma.
Pozdrawiam