Czy możliwa jest otyłość brzuszna u 25-latki?

Witam. Czy to możliwe, żebym cierpiała na otyłość brzuszną? Mam 182 cm wzrostu, ważę 56-58 kg. Zawsze miałam płaski brzuch, ostatnio jednak zaraz po jedzeniu robi się wzdęty i mam na nim trochę tłuszczyku (choć nadal mieszczę się w spodnie o rozm. 34). Zmierzyłam obwód w pasie i wyszło 80 cm, a czytałam, że od tylu właśnie stwierdza się I stopień otyłości. Dodam, że pas mierzyłam zaraz pod pępkiem, w najszerszym miejscu. Talia - 66 cm, biodra - 93 cm. Czy naprawdę takie wymiary wskazują na otyłość? Pozdrawiam.

Witam,
polecam wykonać analizę składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej. Takie badanie (jeśli nie ma p/wskazań - pomiaru nie wykonuje się u kobiet w ciąży, osób chorujących na padaczkę oraz u osób z wszczepionymi metalowymi elementami) można wykonać u dietetyka. Niektóre siłownie bądź kluby fitness również umożliwiają wykonanie takiej analizy. Jest to badanie pozwalające ocenić zawartość tkanki tłuszczowej, masę mięśni oraz zawartość wody w organizmie. Interpretacja uzyskanych wyników pozwoli na dokładniejszą ocenę Pani problemu.
Jeśli rozpatrywać podane przez Panią dane, to wskaźnik masy ciała (BMI) świadczy o niedoborze masy ciała.
Najlepiej jeśli skontaktuje się Pani ze specjalistą w miejscu swojego zamieszkania.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Karolina Janion - dietetyk kliniczny