Czy możliwa jest powtórna przepuklina pachwinowa?

Miałem operację przepukliny pachwinowej 2 lata temu za pomocą siatki i od pewnego czasu w pracy(przy zmianie stanowiska) przy układaniu paczek(około 15 kg) gazet na paletach ,przy pracy na stojąco około 4 godzin ,zacząłem odczuwać powtórny ból jak kiedyś a do tego w mosznie ból i zgrubienie,lekarz operujący powiedział że jeżeli powtórzy się, to bez komplikacji się nie obejdzie ,co robić ?czy starać się o zakaz dźwigania ,i jak to uzyskać i czy to są objawy powtórnej przepukliny

Dzień dobry,
Z Pana relacji można wnioskować, że doszło do powstania po raz kolejny przepukliny pachwinowej (tzw. przepuklina pachwinowa nawrotowa). Czasami, pomimo wszycia siatki podczas operacji sposobem Lichtensteina dochodzi do powstania wrót dla przepukliny (miejsca w ścianie brzucha przez które przepuklina wydostaje się) w miejscu obok guzka łonowego lub nad siatką. Podstawą rozpoznania przepukliny jest badanie fizykalne wykonane przez chirurga. W razie wątpliwości lekarz może zdecydować o badaniu usg, w szczególności kiedy będzie podejrzeał inne patologie w obrębie powrózka nasiennego czy moszny.
Przepukliny pachinowe nawrotowe można poraz kolejny operować metodą klasyczna - Lichtensteina lub można wykonać zabieg sposobem laparoskopowym. Zabiegi laparoskopowe wykonuje się w przypadku przepuklin pachwinowych na dwa sposoby - tzw. operacja sposobem TEM lub TAPP. W tym przypadku bardziej polecana byłby operacja sposobem TAPP. W przypadku wykonania operacji spsobem laparoskopowym również stosuje się siatki celem wzmocnienia ściany brzucha i zmniejszenia nawrotu przepukliny.