Czy możliwa jest wielotorbielowatość nerek w kolejnej ciąży?

W 20 tygodniu ciąży wykryto u mojego dziecka wielotorbielowatosc nerek z bezwodziem.zero szans na przeżycie. Ciąża zostala terminowana.Wiem ze jest to choroba genetyczna.Nikt w mojej rodzinie nigdy nie chorował na nerki w rodzinie męża również mamy synka ktory jest zdrowy.jakie jest prawdopodobienstwo ze kolejne dziecko tez będzie chore.

Lek. Paweł Szadkowski

Ta postać choroby, występująca już w okresie płodowym i u noworodków, jest chorobą dziedziczoną autosomalnie recesywnie. Skoro wystąpiła u Państwa dziecka, obydwoje musicie być nosicielami recesywnego nieprawidłowego genu. Szansa na poczęcie chorego dziecka jest więc mniejsza, niż na poczęcie zdrowego (ok. 1:4).