Czy możliwe było wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego?

Witam serdecznie, W wieku ok. 8lat przepisano mi serię 10 zastrzyków penicyliny (biały rozpuszczany proszek). Podczas przyjmowania 6 zastrzyku wystąpiły powikłania wyglądające na wstrząs anafilaktyczny jednak był on tak potężny, że mam wadpliwosci co tak naprawdę się wydarzyło. Zaczęło się już podczas podawania zastrzyku i tego momentu nie pamiętam. Gdy zacząłem odzyskiwać świadomość miałem wrażenie, że znajduje się w jakiejś białej kapsule, praktycznie nie przejrzystej, nie mogłem wydobyć z siebie słowa, uczycie duszności, ucisku, ogromnego niepokoju nic nie słyszałem buczenie w uszach w pewnym momencie nawiazano ze mną mimalny kontakt, słyszałem chaotycznie sylaby i sam też tak kilka wypowiedzialem. Cały czas nad głową widziałem dwa żółte punkty wielkości piłeczek do tenisa stołowego. Na kozetce z trudem utrzymywał mnie cały personel ośrodka o czym dowiedziałem się dopiero po wszystkim. Miałem bardzo wysokie ciśnienie krwi, lecz nie wiem na którym etapie wstrząsu. Podobno dostałem wiele różnych zastrzyków między innymi relanium. Prawdopodobnie o czymś zapomniałem, ponieważ dzisiaj mam 38lat a zdarzenie miało miejsce w 8 może 10roku życia. Nigdy później nic takiego ani żaden inny objaw uszulenia na antybiotyk u mnie nie wystąpił. Czy powinienem zrobić jakieś badania w tym kierunku? Czy sprawa jest prosta i nie powinienem się niepotrzebnie niepokoić? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam:

Lek. Paweł Szadkowski

Trudno powiedzieć co było powodem pana stanu (na podstawie pana subiektywnych odczuć nie da się tego określić). Antybiotyki beta-laktamowe odpowiadają za dużą część przypadków wstrząsu anafilaktycznego. Taki stan może charakteryzować się m.in. gwałtownym początkiem, spadkiem ciśnienia, pokrzywką, czy zmianami wielonarządowymi. Najlepiej dotrzeć do pana dokumentacji medycznej. Żeby określić, czy występuje u pana uczulenie najlepiej zgłosić się do specjalistycznego ośrodka alergologicznego.