Czy możliwe jest całkowite wyleczenie arytmii komorowej i nadkomorowej?

Dzień dobry Od jakiegoś czasu zażywam Bisocard 2,5. Kardiolog stwierdził u mnie arytmię komorową i nadkomorową. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie z tych przypadłości. Jakie zagrożenia powodują arytmie. Miałem puls 156 uderzeń na minutę. Zdarza mi się czasami przy dłuższym kucaniu i nagłym wstaniu odczuwać oznaki zasłabnięcia. Czy jest to groźne. Zażywam także Euthyrox 50 na tarczycę. Mam 45 lat

Witam serdecznie,
wszystko zależy od stopnia nasilenia arytmii oraz tego, czy istnieje jakieś organiczne podłoże arytmii (uszkodzenie serca, wada zastawkowa). W zdecydowanej większości arytmie mają formę łagodną - tzw klasa Bigger I.
Leczenie arytmii jest uzależnione od jej nasilenia, stopnia złożoności oraz współistnienia ewentualnych innych chorób układu krążenia. Leczenie może polegać na zwykłej suplementacji jonów typu magnez i potas, włączeniu leków wyciszających arytmię jak beta-blokery. W sytuacji dużej ilości dobowej arytmii ( > 25% dobowego rytmu serca) lub w razie form zagrażających życiu - zazwyczaj pacjent jest kwalifikowany do zabiegu ablacji.
"Oznaki zasłabnięcia" wynikają z tzw niedociśnienia ortostatycznego - przy gwałtownej pionizacji przez kilka sekund zbyt mała ilość krwi dopływa do mózgu, stąd występują mroczki, zawroty głowy. Na "niedośnienie ortostatyczne" najczęściej pomaga regularne uprawianie sportu, picie odpowiednio dużej ilości płynów.
Pozdrawiam serdecznie:
dr n med. Michał Ploch