Czy możliwe jest jelito drażliwe u 28-latka?

witam .od niedawna zacząłem miewać problemy z jelitami . bóle brzucha biegunki i gazy podejrzewają u mnie jelito drażliwe . lekarz rodzinny zlecił badania krwi i teraz bym prosił i interpretacje wyników których podaje hematologia : WBC 10.80 , RBC 5.06 , HGB 9.8 , HCT 0.457 , MCV 90.3 , MCH 1.937, MCHC 21.4 , PLT 291 , PDW 11.3 ,MPV 9.9 , P-LCR 23.7 , OB 1 , BIOCHEMIA : GLUKOZA 5.65 , AMINOTRANSFERAZA ALANINOWA 10<40 AMINOTRANSFERAZA ASPARGAINIANOWA 14<40 AMYLAZA W SUROWICY 44 CRP 0.68 , SÓD 140 , POTAS 4.4 , TSH 2.05 JESTEM MĘŻCZYZNĄ 28 LAT 65 KG WAGI WZROSTU 175 CM prosze o pomoc w interpretacji wyników z góry dziekuje .

Lek. Wojciech Zygmunt

Zespół jelita drażliwego jest jak najbardziej prawdopodobny w pana wieku. Co więcej, jest on charakterystyczny dla osób w młodszym wieku. Jego diagnostyka jest jednak kłopotliwa, gdyż wymaga wykluczenia innych chorób o podłożu organicznym, a nie czynnościowym. W tym celu poza badaniami jakie pan wykonał warto wykonać badanie kału na krew utajoną oraz według wyniku tego badania rozważyć wykonanie gastroskopii/kolonoskopii. W podanych przez pana wynikach badań niepokój budzi jedynie obniżone stężenie hemoglobiny (9,8 g/dl), szczególnie, że jest pan młodym mężczyzną, u którego stężenie to powinno mieścić się w granicy 14-18 g/dl. Z tego względu warto wykonać również oznaczenia gospodarki żelazowej (żelazo, ferrytyna, transferyna), chociaż wynik MCV nie przemawia za niedokrwistością mikrocytarną, charakterystyczną dla niedoboru żelaza. Inną możliwością jest możliwy niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego, które również należy rozważyć w oznaczeniu jako badanie dodatkowe. Należy również rozważyć możliwość choroby trzewnej (celiakii) - w tym celu warto oznaczyć przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej oraz przeciwendomyzjalne (EMA). Należy pamiętać, że potwierdzeniem występowania celiakii jest wynik badania histopatologicznego wycinka z jelita cienkiego pobranego podczas gastroduodenoskopii. Pozdrawiam i życzę zdrowia!