Czy możliwe jest nieodziedziczenie skłonności do chorób?

Witam, jestem 24 letnią dziewczyną. Moja siostra bliźniaczka (jednojajowa) od 8 lat choruje na toczeń układowy, mój brat i ciocia mają bielactwo, a u mojej 52 letniej mamy zdiagnozowano RZS. Jak bardzo jestem narażona na zachorowanie na którąkolwiek z tych chorób? Czy istnieje w ogóle szansa żebym na nic nie zachorowała? Jakie badania powinnam robić, aby wcześnie wykryć ewentualną pojawiającą się chorobę na którą jestem narażona? Pozdrawiam.

Lek. Wojciech Zygmunt

Ze względu na wywiad rodzinny ryzyko zachorowania na chorobę autoimmunologiczną jest u pani znaczne i powinna pani obserwować się przede wszystkim pod kątem występowania objawów ww. chorób: zmian skórnych, nadwrażliwości na światło, bóle stawów i inne. Nie wykluczone jest jednak, że całkowicie uniknie pani tych chorób.