Czy możliwe jest odczuwanie nieuzasadnionego bólu?

Witam. Niedawno rozpoczelam leczenie psychiatryczne z powodu zaburzen nerwicowych, hipochondrii i OCD. Do nastepnej wizyty troche daleko, a mnie nurtuje pewne pytanie. Nerwica wegetatywna- czy to mozliwe ze czlowiek odczuwa bol nieuzasadniony choroba somatyczna? Czy zawsze dotyczy to tylko glowy, serca czy zoladka? Wydaje mi sie, ze z tym sie borykam. Bol jakby wedruje po moim ciele. Bolala glowa, pozniej szyja, ramiona, teraz podbrzusze i nogi. Wiem, ze kluczowa jest tutaj psychoterapia, ale mimo to prosze o odpowiedz, za ktora z gory dziekuje

Witam Panią,
Jeżeli zdiagnozowano u Pani zaburzenia nerwicowe,
to one mogą powodować dolegliwości, które Pani opisuje.
Zaburzenia nerwicowe bardzo często przyczyniają się do odczuwania
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
Nie tylko dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie niepewności
i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając
tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Każdy lęk, również ten o własne zdrowie, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe,
mogą odczuwać różne objawy wywołane rozchwianiem równowagi
układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
zawroty głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej
potęgują ich lęk.
Wędrujący po ciele ból czy drętwienia i wszelkiego rodzaju dolegliwości
mogą występować prawie we wszystkich częściach ciała
i narządów wewnętrznych.
Zdarza się, że podczas napadu lęku występują objawy
podobne do zawału.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić.
Zaburzenia nerwicowe są w pełnie uleczalne na drodze odpowiednio
dopasowanej psychoterapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Jak najbardziej jest możliwe odczuwanie nieuzasadnionego bólu zarówno w konkretnych obszarach, jak i bólu wędrującego. Ważne jest przy stawianiu diagnozy wykluczenie fizycznych dolegliwości lub chorób mających podobne objawy. Jeśli chodzi o trudności psychosomatyczne najczęściej związane są z ogromnym napięciem występującym w ciele lub złym odczytem odpowiedzi organizmu na emocje i w tym obszarze warto pracować. Powodzenia!